+48 500 000 612 biuro@maximusfinance.pl

Wysokosprawna kogeneracja – projektowanie

Strona główna > Wysokosprawna kogeneracja – projektowanie

Nie zwlekaj, zadzwoń
+48 500 000 612
lub napisz wiadomość

Wysokosprawna kogeneracja
Wysokosprawna kogeneracja, a więc łączenie wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, jest rozwiązaniem, które z różnych względów sprawdza się w wielu krajach Europy. Kogeneracja usprawnia bowiem bezpieczeństwo energetyczne, zapobiega zubożeniu środowiska naturalnego i pozwala w pełni korzystać z naturalnych i odnawialnych zasobów energii. W Polsce od 2018 roku obowiązuje ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Jak wygląda samo projektowanie wysokosprawnej kogeneracji?

Jakie oszczędności energii zapewni przedsiębiorstwu kogeneracja?

Podstawową zaletą kogeneracji jest wykorzystanie odzyskanego ciepła, które w przypadku procesów rozdzielnych jest w dużym stopniu zwyczajnie utracone. Dlatego sprawność procesu kogeneracji oscyluje między 85 a 90%, kiedy przy procesach rozdzielonych jest niższa niż nawet 60%. Spożytkowanie odzyskanego ciepła przekłada się natomiast nie tylko na niższe rachunki, ale również na niższe koszty zakupu samej energii elektrycznej. Dzięki temu projektowanie kogeneracji jest opłacalne z dwóch względów – przedsiębiorstwo może pozyskać dotacje unijne na ten cel, a dzięki niższym rachunkom, cała inwestycja zwraca się już po 3 – 4 latach.

Czemu kogeneracja jest lepsza niż tradycyjne rozwiązania?

Każde przedsiębiorstwo, które funkcjonuje w oparciu o tradycyjne rozwiązania wytwarzania energii elektrycznej, ma świadomość, że nawet połowa mocy, za którą należy zapłacić, ulega stracie. Wiadomo natomiast, że wytwarzanie i eksploatacja energii, generuje wysokie koszty i jest sporym obciążeniem zwłaszcza dla linii produkcyjnych czy firm logistycznych. Dlatego dziś poszukuje się rozwiązań, które są przyjazne zarówno środowisku, jak i przedsiębiorcom. Takim rozwiązaniem jest właśnie wysokosprawna kogeneracja. To działanie, które pozwala wykorzystać ciepło odpadowe i oszczędzać w przyszłości na kosztach wytwarzania i wykorzystywania energii. Produkowane w wyniku kogeneracji ciepło, można bowiem z powodzeniem zużytkować do ogrzewania wody jak i całego budynku. W okresie grzewczym oznacza to dla firmy spore oszczędności.

Projektowanie wysokosprawnej kogeneracji a dofinansowania unijne

Układ kogeneracyjny zapewnia przedsiębiorstwu wymierne korzyści, wiąże się jednak również z poważnymi nakładami finansowymi. Dużym wsparciem są tutaj dotacje unijne ale również dotacje przyznawane np. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przy projektowaniu układu wysokosprawnej kogeneracji warto wziąć pod uwagę również premie, jakie są przyznawane przedsiębiorstwom, zapewniającym wytwarzanie energii cieplnej i energetycznej w systemie kogeneracji. Wysokość przyznawanych środków jest stricte zależna od wysokości mocy instalacji. Warto tutaj zwrócić uwagę, iż w sytuacji, kiedy 70% ciepła przekazuje się do publicznej sieci ciepłowniczej, premie zagwarantowane są dla całej energii, wytworzonej z tej jednostki.

Gdzie opłaca się projektowanie kogeneracji?

Zastosowaniu gazu czy biomasy wymaga z pewnością wdrożenia innowacyjnych rozwiązań, jak i przebudowy całego systemu, wytwarzającego energię w standardowy sposób.

Te inwestycje zwracają się jednak po kilku latach, zwłaszcza w:

  • fabrykach,
  • przedsiębiorstwach, posiadających hale i magazyny,
  • hotelach,
  • obiektach publicznych (szpitale, szkoły, urzędy),
  • obiektach sportowych.

Projektowanie kogeneracji musi być jednak przeprowadzone zgodnie z zapisami ustawy – inaczej przedsiębiorstwo nie będzie mogło starać się o dotacje czy dofinansowanie w postaci premii gwarancyjnej. Dlatego do zaprojektowania systemu warto wybierać specjalistów, którzy od początku do końca wykonają wszystkie działania, zwracając również uwagę na aspekty prawne i finansowe.

Kiedy warto przyjrzeć się korzyściom, wynikającym z kogeneracji?

Wysokosprawna kogeneracja przyniesie wymierne korzyści przy:

  • chęci poprawy efektywności energetycznej w całym budynku,
  • projektowaniu nowych budynków, gdzie właściciel nastawiony jest na redukcję kosztów eksploatacji,
  • konieczności montażu nowej kotłowni,
  • zbyt wysokiej emisji dwutlenku węgla.

Nie zwlekaj, zadzwoń
+48 500 000 612
lub napisz wiadomość

Nie zwlekaj, zadzwoń
+48 500 000 612
lub napisz wiadomość