Na czym polega kogeneracja CHP
CHP – Combined Heat and Power – to sposób na efektywniejsze wykorzystywanie danego paliwa i redukowanie kosztów wytwarzania energii końcowej. Jednak system kogeneracji energii jest atrakcyjnym rozwiązaniem również z innych względów – kogeneracja przyczynia się do wyraźnie mniejszej produkcji gazów cieplarnianych i pozwala użytkownikom eksploatować aż do 90% zakupionej energii. Biorąc pod uwagę fakt, że przy tradycyjnym zagospodarowaniu energii, straty mogą wynosić aż 2/3, to CHP zapewnia firmom naprawdę wymierne korzyści finansowe.
W kogeneracji CHP wykorzystuje się przede wszystkim gaz naturalny (ziemny, koksowniczy, biogaz czy np. kopalniany albo ziemny). Na czym polega kogeneracja energii? Tradycyjna jednostka napędowa (np. silnik wraz z prądnicą) służy do napędzania generatora, a ciepło wytworzone przez silnik, jest spożytkowane już w innych celach. Dzięki temu firma nie musi już inwestować dodatkowych środków w energię, np. niezbędną do podgrzania wody.
CHP – kompaktowe rozwiązanie i wyższa elastyczność pracy
Oszczędności, jakie wynikają z kogeneracji, powiązane są jednak nie tylko z efektywniejszym wykorzystaniem energii. Nowoczesne układy CHP są bowiem bardziej kompaktowe i odznaczają się zdecydowanie lepszą wydajnością pracy. Tego rodzaju układ charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, ale szerokim przedziałem mocy. Moduły CHP są więc świetną alternatywą dla przedsiębiorstw, które notują spory popyt na gorącą wodę. Przedział mocy może wynieść zarówno kilka kilowatów jak i kilkadziesiąt megawatów. To z kolei sprawia, że elektrownia kogeneracyjna sprawniej pracuje, bez niepotrzebnych i problematycznych przeciążeń.