+48 500 000 612 biuro@maximusfinance.pl

CHP – kogeneracja energii cieplnej i elektrycznej.

Strona główna > CHP – kogeneracja energii cieplnej i elektrycznej.

Nie zwlekaj, zadzwoń
+48 500 000 612
lub napisz wiadomość

CHP
Kogeneracja czyli proces jednoczesnego wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej, to innowacyjne i pragmatyczne rozwiązanie, pozwalające zagospodarować spore ilości ciepła, będące efektem ubocznym procesu wytwarzania energii elektrycznej. W ten sposób przedsiębiorstwo oszczędza np. na podgrzewaniu wody, wytwarzaniu pary albo systemie chłodzenia.

Na czym polega kogeneracja CHP

CHP – Combined Heat and Power – to sposób na efektywniejsze wykorzystywanie danego paliwa i redukowanie kosztów wytwarzania energii końcowej. Jednak system kogeneracji energii jest atrakcyjnym rozwiązaniem również z innych względów – kogeneracja przyczynia się do wyraźnie mniejszej produkcji gazów cieplarnianych i pozwala użytkownikom eksploatować aż do 90% zakupionej energii. Biorąc pod uwagę fakt, że przy tradycyjnym zagospodarowaniu energii, straty mogą wynosić aż 2/3, to CHP zapewnia firmom naprawdę wymierne korzyści finansowe.

W kogeneracji CHP wykorzystuje się przede wszystkim gaz naturalny (ziemny, koksowniczy, biogaz czy np. kopalniany albo ziemny). Na czym polega kogeneracja energii? Tradycyjna jednostka napędowa (np. silnik wraz z prądnicą) służy do napędzania generatora, a ciepło wytworzone przez silnik, jest spożytkowane już w innych celach. Dzięki temu firma nie musi już inwestować dodatkowych środków w energię, np. niezbędną do podgrzania wody.

CHP – kompaktowe rozwiązanie i wyższa elastyczność pracy

Oszczędności, jakie wynikają z kogeneracji, powiązane są jednak nie tylko z efektywniejszym wykorzystaniem energii. Nowoczesne układy CHP są bowiem bardziej kompaktowe i odznaczają się zdecydowanie lepszą wydajnością pracy. Tego rodzaju układ charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, ale szerokim przedziałem mocy. Moduły CHP są więc świetną alternatywą dla przedsiębiorstw, które notują spory popyt na gorącą wodę. Przedział mocy może wynieść zarówno kilka kilowatów jak i kilkadziesiąt megawatów. To z kolei sprawia, że elektrownia kogeneracyjna sprawniej pracuje, bez niepotrzebnych i problematycznych przeciążeń.

Jak wdrożyć kogeneracje we własnym przedsiębiorstwie?

Pierwszym krokiem do efektywniejszego zarządzania energią poprzez wykorzystanie modułów CHP, jest wykonanie właściwej analizy porównawczej. W tym celu warto przyjrzeć się kosztom, jakie firma ponosi za zużycie gazu i energii w celu wytwarzania energii cieplnej, jak i elektrycznej. To pozwoli wprowadzić właściwe rozwiązania i określić, jak duże zapotrzebowanie na prąd i gaz ma dana firma. Warto szczególnie przeanalizować zużycie gorącej wody czy wytwarzania pary, ale w stosunku rocznym, tak by w przyszłości jednostki napędowe nie pozostawały bezczynne w okresie, kiedy podgrzewanie wody nie będzie już konieczne.

Kogeneracja CHP – w zgodzie z ekologią

Dzięki zastosowaniu gazu naturalnego do wytwarzania energii elektrycznej i wykorzystywaniu ciepła odpadowego do pozyskania energii cieplej, zmniejsza się także wydzielanie dwutlenku węgla. W praktyce układy CHP generują o połowę mniej dwutlenku węgla niż np. konwencjonalne elektrownie węglowe. To bardzo ważny aspekt takiego rozwiązania, zwłaszcza dla firm, które nastawiane są na proekologiczną działalność. Redukcja gazów cieplarnianych do atmosfery, to również mniejsze koszty, powiązane z uprawnieniami na emisję dwutlenku węgla. Również więc pod tym względem CHP jest opłacalnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorstw.

Nie zwlekaj, zadzwoń
+48 500 000 612
lub napisz wiadomość

Nie zwlekaj, zadzwoń
+48 500 000 612
lub napisz wiadomość