W jakim celu przeprowadza się audyt energetyczny przedsiębiorstwa?
Każda fabryka, zakład wytwórczy czy nawet mała firma usługowa zobowiązane są
do ścisłego przestrzegania zasad ochrony środowiska, np. w kwestii utylizacji śmieci czy wykonywania regularnych pomiarów, dotyczących ewentualnych zanieczyszczeń wody. Od 2016 roku na właścicielach większych przedsiębiorstw ciąży jeszcze jeden obowiązek – audyt energetyczny.
Te działania również mają poprawić stan środowiska naturalnego i zastopować postęp jego zubożenia. W tym celu weryfikuje się rodzaje energii jak i poziom jej wykorzystania w przedsiębiorstwach, przeprowadzając gruntowny audyt energetyczny. Przedsiębiorcy nie zawsze mają świadomość, że rachunki za wykorzystanie energii, można znacznie obniżyć. Natomiast nawet jeśli wiedzą, że koszty są byt wysokie, to bez audytu energetycznego, trudno zidentyfikować miejsca, gdzie dochodzi do znacznych strat.
Dlatego audyt wykonuje się w celu:
- zweryfikowania poziomu zużycia energii,
- zwiększenia efektywności energetycznej, poprzez wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, nowoczesnych technologii i źródeł odnawialnych.
Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek przeprowadzenia audytu?
Do kiedy konieczne jest wykonanie pierwszego audytu energetycznego?


Czego się dowiesz, wykonując audyt energetyczny?
Co grozi za niewykonanie audytu?
I to właśnie potrzeba uniknięcia tej kary jest najczęściej motorem napędowym, by ten audyt przeprowadzić. Tym czasem nie warto traktować audytu, jako uciążliwego obowiązku, ale jako możliwość wdrożenia całkiem nowej strategii zarządzania energią w przedsiębiorstwie. Optymalizacja wykorzystywania energii to niższe rachunki, niższe koszty i bardziej przyjazne środowisko pracy. Audyt energetyczny prowadzi również do pozyskiwania różnego rodzaju dotacji finansowych, ułatwiających wymianę maszyn, modernizację instalacji czy wdrażanie odnawialnych źródeł energii.
Wykonanie audytu tylko dla spełnienia warunków formalnych, można więc również rozpatrywać w aspekcie kary. Kary, którą przedsiębiorca sam sobie wymierza, pozbawiając się alternatywy wyższych zysków i relatywnie niższych kosztów.