+48 500 000 612 biuro@maximusfinance.pl

Turbiny gazowe

Strona główna > Turbiny gazowe

Nie zwlekaj, zadzwoń
+48 500 000 612
lub napisz wiadomość

turbiny gazowe
Coraz częściej przy produkcji energii, ale i w przemyśle ropę naftową zastępuje się gazem np. ziemnym – jest bowiem tańszy, prostszy w przesyle i łatwiejszy w eksploatacji. W elektrowniach na gaz najpopularniejszym silnikiem jest z kolei turbina gazowa. Dziś, kiedy przekonano się, że turbina gazowa jest nie tylko przyjazna budżetowi przedsiębiorcy, ale również i środowisku, stała się dość popularnym system wytwarzania energii.

Masz elektrownię na gaz ? To jesteś eko i wiesz, jak oszczędzać!

Kotłownie i elektrownie na gaz są coraz bardziej popularne również w Polsce. Na ich plus przemawia przede wszystkim ich wysoka efektywność. Wykorzystanie gazu ziemnego może zapewnić firmie dobrą sprawność paliwa opałowego i to na poziomie nawet 60%.
Tutaj znaczenie ma również wykorzystanie turbiny gazowej, której konstrukcja przypomina budowę silnika odrzutowego. Turbiny gazowe są przede wszystkim mniejsze i bardziej kompaktowe. Elektrownia gazowa nie zajmuje więc tyle powierzchni, co elektrownia napędzana w węglem. Dla porównania – bardzo duże turbiny o mocy 400 megawatów ważą zaledwie kilkaset ton i mają wielkość co najwyżej średniej wielkości autobusu. Taka sama elektrownia węglowa waży już wiele tysięcy ton i potrzebuje o wiele więcej miejsca na rozbudowę. Nic dziwnego, że są wykorzystywane są w przemyśle, ale również znajdują zastosowanie np. w wojsku, przy napędzaniu czołgów, czy okrętów.

Gdzie można zastosować turbiny gazowe?

Turbiny gazowe znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w branży energetycznej, ale również np. w przemyśle chemicznym można z powodzeniem wykorzystać ich ekologiczne i ekonomiczne działanie. Turbina bowiem bardzo dobrze sprawdza się przy produkcji sprężonego powietrza, niezbędnego przy wielu procesach technologicznych.

Turbiny gazowe są też szansą na zrewolucjonizowanie energetyki ciepłowniczej. Brak emisji zanieczyszczeń pyłowych i znikoma ilość zanieczyszczeń gazowych sprawia, że turbiny gazowe mają zastosowanie w miejscach mocno zaludnionych. Takie rozwiązanie jest również dużo tańsze w eksploatacji, a to oznacza również niższe koszty ogrzewania budynków i domów.

Pierwsza turbina gazowa w Polsce powstała już w 1999 roku!

Tak naprawdę temat nie jest wcale nowy. Już w 1999 roku po wielu latach badań i doświadczeń w turbinę gazową zainwestowała Elektrociepłownia Gorzów. To tam właśnie powstał pierwszy blok energetyczny z turbiną gazową. Dziś jednak szlaki są lepiej przetarte. W tamtym czasie bowiem inwestycja w elektrownię gazową stanowiła wielkie wyzwanie dla inżynierów z Gorzowa. To dało jednak zielone światło, by zarówno złoża gazu (jeden z głównych atutów inwestycji gorzowskiej), jak i turbiny gazowe wykorzystać również do instalacji kogeneracyjnych. Turbiny gazowe dziś pracują w wielu miejscach – między innymi w Elektrociepłowni Zielona Góra czy EC Arctic Paper w Kostrzyniu.

Turbiny gazowe – świetne wsparcie dla kogeneracji

Systemy kogeneracji często wspierane są przez turbiny gazowe, jak i parowe. W tego typu urządzeniach do spalania paliwa wykorzystuje się sprężone powietrze, a dzięki temu spaliny powstające w tym procesie, zasilają silnik samej turbiny. Sama turbina jest właściwym rozwiązaniem, również ze względu na obniżone koszty paliwa – są niższe i w zakupie, jak i w eksploatacji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że sama kogeneracja, jak i montaż turbiny gazowej, wiąże się z wysokimi nakładami finansowymi. Kiedy taka inwestycja jest opłacalna? Wtedy, gdy cały system kogeneracji jest w pełni wykorzystany, a więc zarówno do ogrzewania budynków, jak i produkowania energii elektrycznej. Turbiny gazowe będą więc idealnym rozwiązaniem np. dla hoteli, szpitali czy szkół. Turbiny gazowe i tańsza w eksploatacji elektrownia gazowa sprawdzi się również w przemyśle spożywczym, lub klimatyzacji, gdzie energia elektryczna będzie niezbędna do procesów chłodzenia.

Nie zwlekaj, zadzwoń
+48 500 000 612
lub napisz wiadomość

Nie zwlekaj, zadzwoń
+48 500 000 612
lub napisz wiadomość