Duże przedsiębiorstwo to takie, które:
- zatrudnia powyżej 250 pracowników,
- wykazuje roczny obrót powyżej 50 milionów Euro.
Pierwszy taki audyt należało złożyć do końca września 2017 roku, w terminie 30 dni od jego wykonania na ręce prezesa URE (Urząd Regulacji Energetyki). Efektywność wykorzystania energii może jednak z czasem ulec pogorszeniu. Dlatego przedsiębiorstwa są zobligowane do cyklicznego powtórzenia wykonania audytu – co cztery lata.
Audyt energetyczny przedsiębiorcy warto wykonać z trzech względów:
- wskazanie, gdzie można znaleźć oszczędności w generowanych rachunkach za zużycie energii,
- pozwala w większej mierze chronić naturalne środowisko,
- pozwala uniknąć wysokiej kary (5% rocznego obrotu firmy), jaka zostanie nałożona na każde przedsiębiorstwo, które nie dotrzyma terminu wykonania audytu.
Masz ISO 50001 bądź system EMAS – będziesz zwolniony z audytu?
Przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na wdrożenie certyfikowanego systemu zarządzania energią, zgodnego z normą ISO 50001, teoretycznie nie są zobligowane do wykonywania audytu energetycznego. Taki system jest potwierdzeniem efektywnego i rozsądnego zarządzania energią w firmie. Przedsiębiorstwo bowiem na bieżąco weryfikuje zużycie energii a do tego wyznacza sobie cele, pozwalające na zmniejszenie zużycia energii, również w przyszłości.
Z audytu energetycznego powinien zwalniać również system ekozarządzania i audytu EMAS. To certyfikat wydany na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego. By uzyskać taki certyfikat, przedsiębiorstwo musi spełnić naprawdę rygorystyczne wymagania, związane z ochroną środowiska i zużyciem energii.
W praktyce jednak spore pole interpretacji ze strony URE spowodowało, że wiele przedsiębiorstw, mimo posiadanego ISO 50001 czy EMAS i tak decydowała się na przeprowadzenie audytu.
Co powinien zawierać taki raport energetyczny?
Do przeprowadzenia audytu energetycznego upoważnienie są tylko certyfikowani audytorzy, natomiast wykonanie wszystkich badań i analiz wymaga odpowiedniej przestrzeni czasowej. Dlatego warto z dużym wyprzedzeniem szukać firmy, przeprowadzającej audyt. Pozwoli to uwzględnić wszystkie aspekty, związane ze zużyciem energii i wykonanie raportu w określonym terminie.
Audyt zawiera analizę wszystkich danych, jak i badania dotyczące zużycia energii, dlatego:
- weryfikacji poddane są wszystkie zarówno aktualne, jak i możliwe do sprawdzenia dane z zakresu zużycia energii,
- zapewnia odpowiedź na pytanie, jakie jest realne zapotrzebowanie na moc,
- wykazuje dokładne zużycie energii, zarówno w obiekcie jak i w transporcie. W sumie należy uwzględnić co najmniej 90% kompleksowego zużycia energii przez przedsiębiorstwo,
- audytorzy sporządzają również analizę kosztową tak zwanego cyklu życia budynku ale i wszystkich instalacji przemysłowych, z uwzględnieniem długookresowego oszczędzania energii.
Nie za każdym razem można szybko i sprawnie, przeprowadzić badania, powiązane ze zużyciem energii, zwłaszcza jeśli przedsiębiorstwo nie jest właścicielem, a np. tylko wynajmuje hale magazynowe. Sytuacja się jeszcze bardziej komplikuje, jeśli audytor ma niewiele czasu na analizę wszystkich danych. Warto jednak dołożyć starań, by pozyskać wszystkie niezbędne faktory, ponieważ tylko w ten sposób można wykazać straty i zbyt wysokie koszty, związane z poborem energii.
Choć wielu przedsiębiorców audyt energetyczny wykonuje jedynie w celu uniknięcia wysokiej kary, to tak naprawdę warto zwrócić uwagę, że audyt jest dla nich korzystny również z innych powodów:
- prezentacja możliwości obniżenia kosztów wynikających z poboru energii,
- poprawa kondycji finansowej firmy i wyeliminowanie ewentualnych strat, związanych z awariami przestarzałych i wadliwych instalacji czy urządzeń, mniejsze zubożenie środowiska naturalnego
Wynika przede wszystkim z obowiązku, ale przedsiębiorcy powinni go przeprowadzać bardziej dla wymiernych korzyści i wymiernych zysków swojej firmy. Głównym celem audytu energetycznego jest bowiem wykazanie zbyt dużego zużycia energii i poprawa efektywności energetycznej. Kto i kiedy powinien wykonać audyt energetyczny?
Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorcy?


Jak przeprowadzony jest raport?
- analiza wszystkich udostępnionych i zebranych danych,
- porównanie wszystkich umów energetycznych oraz taryf,
- wykonanie niezbędnych pomiarów, dotyczących zużycia energii wszystkich nośników energii,
- ocena stanu technicznego wszystkich maszyn, urządzeń i nośników energii – przedstawienie długofalowego planu dotyczącego lepszego wykorzystania poszczególnych maszyn jak i zużycia energii w całym przedsiębiorstwie,
- plan dotyczący usprawnienia efektywności energetycznej, wraz z kalkulacją finansową całej inwestycji,
- stworzenie planu modernizacji przedsiębiorstwa,
- przekazanie pełnej dokumentacji do Prezesa URE.