Budowa Układów Kogeneracyjnych

Choć zjawisko kogeneracji powiązane jest głownie z ochroną klimatu i środowiska, to dla przedsiębiorcy ma także inne, bardzo wymierne zalety – przede wszystkim obniżanie kosztów związanych z poborem energii elektrycznej i wytwarzaniem ciepła.
Kogeneracja jest ściśle powiązana z bardziej efektywnym wytwarzaniem i konsumowaniem energii elektrycznej i cieplnej, co w ostatnich czasach bardzo aktywnie promowane i wspierane jest przez Unię Europejską. Dlatego kogeneracja jest jedną z metod cieszącą się dużym uznaniem, zwłaszcza w środowiskach proekologicznych. W układzie kogenercyjnym stopień wykorzystania paliwa wynosi nawet do 90%. Wszystko dzięki absorbcji gorących spalin, wydobywających się z silnika. Kogeneracja dzięki decentralizacji produkcji energii, odznacza się również o wiele niższymi stratami w przesyłaniu energii do jej odbiorców.
Układy kogeneracyjne pozwalają, bowiem w jednym procesie wytworzyć niezbędne do ogrzewania budynku ciepło i energię elektryczną.

Do największych więc zalet takiego rozwiązania należą:

  • zagospodarowanie ciepła odpadowego, powstającego podczas produkcji energii elektrycznej.
  • zmniejszanie emisji zanieczyszczeń powietrza.

Dzięki lepszemu spożytkowaniu paliwa, a także ciepła odpadowego kogeneracja jest bardziej przyjazna nie tylko środowisku, ale również i przedsiębiorcom. Przekłada się, bowiem zdecydowanie na niższe rachunki za ciepło i za prąd, a czasem również za chłodzenie. Wszystko zależy, w jakim celu odbywa się budowa układów kogeneracyjnych.

Możliwość projektowania indywidualnych układów kogeneracyjnych gwarantuje dostosowanie układu do konkretnych potrzeb, a więc zarówno mniejszych, jak i większych przedsiębiorstw, placówek czy nawet domów jednorodzinnych.

Budowa układów kogeneracyjnych jest polecana w szczególności:

  •  w większych przedsiębiorstwach przemysłowych czy zakładach rolniczych,
  • miejscach o dużym zapotrzebowaniu na prąd i ciepło a więc w hotelach, biurowcach, centrach handlowych,
  • budynkach, gdzie niskie koszty zużycia prądu czy dostarczania ciepła są wysokim priorytetem, a więc w szpitalach, budynkach użyteczności publicznej, szkołach, czy domach pogodnej starości,
  •  w dużych aglomeracjach jak browary, zoo, czy aquaparki,
  • takie projekty przyniosą oszczędności również dla właścicieli domów jednorodzinnych. pralni, miejskich ciepłowni czy gabinetów SPA.
Układy kogeneracyjne mogą zapewnić prąd i ciepło w takim samym stopniu w domu jednorodzinnym, dużym zakładzie przemysłowym a nawet w całym mieście. Wszystko zależy od tego, co stanowi serce układu i czy układ ma łączyć wytwarzanie energii elektrycznej z produkcją ciepłej wody użytkowej czy niezbędnego do ogrzewania budynków ciepła.